Stránky o postřikovačích pro průmysl i zahradu


Tažený postřikovač VS samojízdný postřikovač

Pokud byla očekávaná jednolitá odpověď tento a nebo onen postřikovač, tak vás zklameme. Protože velkou roli hraje jedinečnost samotných požadavků zákazníků. Každý kupec postřikovače je jiný a ma jiné nároky na samotný postřikovač, takže díky tomuto ohledu bude tento souboj popisován stylem který typ se na co hodí víc, kde má svoje přednosti a tak podobně. Z tohoto pohledu spousty pro a proti nelze přesně říct, který typ je vhodnější pro všechny zákazníky. Ale v úvodu můžeme uvéct první informaci a to že velké podniky budou mít převážně samojízdné postřikovače, kde oproti tomu menší podniky a farmy využívají spíše tažené postřikovače. V následujících bodech si o tomto souboji postřikovačů povíme více.

Samojízdný postřikovač

Jako první bod bude uvedena pořizovací a zůstatková cena

Pokud vezmeme vše a všudy jakože cenu taženého postřikovače i s novým traktorem, tak bude cena přibližná k ceně samojízdného postřikovače. Ale pokud to vezmeme po intervalu zhruba osmi až deseti let používání těchto postřikovačů a po uplynutí této doby budeme chtít jeho obměnu, tak za traktor s návěsným postřikovačem dostaneme mnohem více než za samojízdný postřikovač, kde tato cena bude spíše symbolická. Takže zde máme první plusový bod pro tažené postřikovače v pohledu budoucí obměny za novější.

Dalším bodem jsou provozní náklady postřikovače

I zde vychází z tohoto srovnání líp tažený postřikovač. Jejich spotřební hodnota nafty je zhruba kolem 0,5 l/ha oproti tomu u samojízdných postřikovačů s mechanickým pohonem tato spotřeba je v rozmezí od 0,5 až po 0,7 lha a dokonce u samojízdných s hydropohonem tato hodnota vyskočí na 1 až 1,5 l/ha a taktéž i vynaložené peníze na jejich údržbu jsou menší větší než u tažených postřikovačů.

Dále zde máme provozní spolehlivost

Zde máme další bod pro tažené postřikovače. Oprava samotného traktoru vyjde méně než oprava samojízdného postřikovače. Nebo při poruše taženého lze vyměnit traktor a může se dále pokračovat v práci oproti samojízdnému, kde tato možnost nelze protože samojízdný postřikovač je jeden velký nerozdělitelný celek.

Následující bod je denní výkon

Zde se můžeme setkat s mýtem, že samojízdný postřikovač dosahuje vyšších denních výkonů než traktor táhnoucí postřikovač. Denní výkon nám určí záběr ramen, pojezdová rychlost a je snižován přestávkami a poruchami. Pojezdová rychlost je převážně totožná u obou typů. Technologické přestávky neboli přestávky, plnění postřikovače, přejezdy a tak pdoobně mají obdobné při stejné aplikační dávce. Nepatrně lépe si vede lépe traktor při přejezdu po silnici než samojízdný postřikovač. Při stejné síle motoru utáhne větší nádrž po poli traktor než jeho soupeř. Z toho vyplývá že má tažený postřikovač menší potřebu plnění která se dá redukovat i dle počasí a jeho následné dávky vody. V tomto pohledu denního výkonu bych dal nepatrně větší přízeň opět taženým postřikovačům.

Komfort pro obsluhu

Přechod ze starého traktoru do samojízdného postřikovače byl pro každého uživatele snem jak skrz vybavení tak klimatizovanou kabinu ale spousty dalších výhod. Ale nyní už tomu v tak velké míře není. Dnešní nové traktory se vyrovnávají, dá se říct, že už i dorovnali samojízdné postřikovače co se vybavení a komfortu týče. Tento bod za komfort těsně ukořistili spíše samojízdné postřikovače.

Přecházíme na další bod a tím je světlá výška

UŽ z úvodu musíme říct, že tento bod jak už asi mnozí tuší patří samojízdným postřikovačům. Aplikovat postřik bez poškození lze jedině leteckou aplikací, která je spiše na ústupu i díky Bruselu. A tak je asi v tomto bodu nejideálnější variantou i proti letecké z důvodu přesnosti aplikace postřiku samojízdný postřikovač. Při použití taženého postřikovaču je pak doporučováno snížit pojezdovou rychlost na zhruba 8 km/h a samotný traktor ze spod chránit plachtou, plechem nebo využít větších kol, aby nedocházelo k poškození danného produktu jako řepky, kukuřice a jim podobným.

Posledním a velmi důležitým bodem je návratnost investice

Riziko mechanického poškození z celoročního postřiku je zhruba kolem 20%. A proto podniky které využijí převážně jen jeden postřikovač by měli volit tažený postřikovač než samojízdný, který by měl mnohem finančně náročnější provoz. Kde tažený postřikovač by svedl stejnou práci s velkým finančním rozdílem. Rizikové ošetření by šlo doplnit o služby samojízdného postřikovače a zbytek asi zhruba 90% postřiku svým vlastním taženým postřikovačem. I kdyby byla cena za 1 ha 300 Kč, tak se to stále vyplatí lépe finančně než celoročně živit samojízdný postřikovač na všechny postřiky s drahým provozem a rizikem poruchy, kdy by nám tato porucha způsobila nesmírné škody. Oproti tomu větší podniky, které využijí dva a více samojízdných postřikovačů je tato varianta přijatelnější. I při následné poruše zástupem jiným samojízdným postřikovačem. Vhodné je doplnění těchto samojízdných postřikovačů o tažený postřikovač převážně z důvodu pozdních aplikací, kdy by mohl zastoupit samojízdné a tím by došlo i k jejich šetření na špičku sezóny. Musí se kombinovat potřeby jako jsou když není nutnost, tak aby tažený postřikovač nejezdil ve vysokých porostech. Dále pokud je možno tak na pozdní postřiky využít spíše tažené postřikovače a tak dále. Vždy je snahou uvažovat co je na co v dané situaci vhodnější z pohledu převážně financí, strojů, porostu a jim podobných kritérií. Kdy tyto způsoby ještě nejsou tak moc brány v podtaz a i proto byl u nás zaznamenán větší prodej samojízdných postřikovačů než v Německu, kde může být hlavní důsledek nešetření těchto samojízdných strojů, jdy příde brzo jejich výměna za nový a šlo by se tomu vyhnout i již zmíněnou kombinací s taženým postřikovačem na pozdní aplikace a dalšími již zmíněnými důsledky. Důležitým bodem postřiku jsou i samotné trysky postřikovače, ale o tom zas v jiném článku si povíme víc.

Důležitým bodem postřiku jsou i trysky postřikovače

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

Přehled kontaktů:

Email:
Web: Postřikovače blog
© Postřikovače blog

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.